Europa, a w tym Polska, nieodłącznie rozwijała się na chrześcijańskich wartościach. Do dziś wiara jest w naszych obywatelach mocna, o czym może świadczyć obecność licznych organizacji. Chodzi między innymi o Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, założone w 1999 roku. Fundacja Piotra Skargi w tym roku obchodziła 20. rocznice istnienia, dlatego warto wspomnieć o jej wyjątkowych działaniach.

Patron stowarzyszenia, Piotr Skarga, był żyjącym w XVI wieku księdzem. Od początku swojej kariery był znany z wygłaszania porywających kazań, dzięki czemu szybko stał się kanclerzem kapituły lwowskiej. Mimo owocnej służby kościelnej, Piotr Skarga żył ubogo. Mianowicie, wszystko co miał, oddawał potrzebującym. Często odwiedzał szpitale, a także spowiadał skazańców. Był on kapłanem stosunkowo kontrowersyjnym, ponieważ jego mądrości często nawoływały do walki z herezją. Piotr Skarga żył w świadomości, że ludzie odsuwają się od Boga, przez co starał się zachęcać do powrotu na ścieżkę wiary. Ze względu na wspomnianą kontrowersyjność, kilka razy zmieniał miejsca swojej służby. Zawsze jednak starał się dobitnie głosić swoje przekonania. Jego zdaniem Kościół powinien ingerować w politykę, być może nie by czynnie rządzić, ale stać się sumieniem rządzących. Jego dzielne trwanie w swoich postanowieniach i walka o wiarę zainspirowały wielu ludzi, również przez to powstał Instytut ks. Piotra Skargi, a Kraków stał się siedzibą organizacji.

Stowarzyszenie zostało założone w 1999 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie działa. 20. rocznica została wspomniana na uroczystej Mszy Świętej w Krakowie, na której pojawiło się wielu ważnych duchownych, a także setki działaczy i wiernych. Instytut Piotra Skargi powstał z inicjatywy młodych katolików, którzy nie bali się poruszać kontrowersyjnych tematów. Nie bez powodu Instytut Piotra Skargi wzbudza kontrowersje. Liczne manifestacje pro life i przeciw związkom homoseksualnym wiążą się z nagonką lewicowych środowisk. Nie jest to jednak powodem do zaprzestania walki o sumienia Polaków. Na przestrzeni 20 lat działania, Instytut Piotra Skargi przeprowadził przeszło 2 tysiące różnego rodzaju akcji (np. konferencji, marszów), rozdał 3 miliony różańców, setki tysięcy wizerunków Maryi itd.

Instytut Piotra Skargi opinie ma różne, często nie brak wyzywających organizację od sekt i naciągaczy. Warto jednak wspomnieć, że ofiarowane przez darczyńców pieniądze trafiają do nich z powrotem, lecz w nieco innej formie. Mianowicie, datki pozwalają na finansowanie czasopisma Polonia Christiana, a także darmowego Przymierza z Maryją. Co więcej, prowadzony jest także portal informacyjny PCh24.pl. Wierni otrzymują również różnego rodzaju upominki, takie jak np. święte medaliki. Instytut Piotra Skargi od lat stara się bronić tradycji Polski i propagować życie w wierze, szczególnie promując wartości rodzinne, które tak często są ignorowane w dzisiejszych czasach.