Polska jest krajem, którego podwaliny od niemal zawsze były chrześcijańskie. Z tego powodu nie można się dziwić, że sporo obywateli to aktywni katolicy. W celu wzmocnienia wiary takie osoby często wybierają się na tzw. pielgrzymki. Miejsc Świętych w naszym kraju jest bardzo dużo, a czytając dalej dowiesz się, jakie są najpopularniejsze miejsca kultu w Polsce.
Pielgrzymką nazywa się wspólną podróż osób wiernych do Świętego Miejsca. Pielgrzymki po Polsce wędrują często, jednak nierzadko różnią się się formą – czasami chodzi o piesze wędrówki, wyjazdy rowerowe, a także wycieczki autokarem. Ponad tysiąc lat chrześcijaństwa w naszym kraju sprawiło, że miejsc kultu jest całkiem sporo, jednak gdzie najczęściej zmierzają pielgrzymki w Polsce?
Najpopularniejsze miejsca pielgrzymkowe w Polsce:
-
Częstochowa
Nie da się zaprzeczyć, że najpopularniejszym miejscem kultu w naszym kraju jest Częstochowa. Jest to cel pielgrzymek słynący ze świętego obrazu. Jan Długosz w swojej kronice opisał napad, podczas którego bandyci napadli na świątynię i cięli obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jest to dzieło specyficzne, ponieważ namalowane zostało na desce lipowej techniką temperową. W tamtejszym sanktuarium sam Jan Paweł II zostawił przestrzelony pas po zamachu Ali Agcy.
-
Licheń Stary
W tym sanktuarium znajduje się obraz powstały w okolicach połowy XVIII wieku pt. Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, którego autor nie jest znany. Polski żołnierz, Tomasz Kłossowski został w 1813 roku ciężko ranny, a podczas modlitwy ukazała mu się Maryja obiecując, że zostanie on uratowany. Na cześć zdarzeń z tamtego czasu, w Licheniu wzniesiono ogromną bazylikę. Warto wspomnieć, że teren sanktuarium może pomieścić nawet 250 tys. wiernych! Co więcej, w środku obiektu znajdują się największe organy w Polsce. Można dodać, że przy bazylice znajduje się wysoka na 140 metrów wieża, będąca piętnastym najwyższym budynkiem w Polsce.
-
Kraków – Łagiewniki
W krakowskich Łagiewnikach znajduje się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Zostało ono wzniesione wspominając Siostry Matki Bożej Miłosierdzia, które zbierały pieniądze by wybudować zespół klasztorny. Najsłynniejszą z nich jest św. Faustyna Kowalska, której objawić się miał Chrystus w 1931 roku. To ona stoi za słynną modlitwą – Koronką Miłosierdzia Bożego. W 2000 siostra zakonna została kanonizowana. Obecnie stojąca bazylika została wybudowana w 2002 roku. Posiada ciekawy, eliptyczny kształt i może pomieścić kilka tysięcy wiernych. Do sanktuarium przylega wysoka na 77 metry wieża.
-
Zakopane
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem powstał w celu okazania wdzięczności Maryi za uratowanie życia Janowi Pawłowi II w 1981 roku, kiedy miejsce miał zamach na jego życie. Do sanktuarium prowadzi brama oznaczona łacińskim napisem „Totus Tuus” (Cały Twój). Warte podkreślenia są stacje drogi krzyżowej, na których widnieje postać Papieża Polaka np. pomagającego nieść krzyż Jezusowi i płaczącego razem z jego Matką.