Przebywanie z innymi wiernymi i wzmacnianie się w wierze jest ważne w życiu każdego katolika. Z tego powodu organizowane są liczne pielgrzymki, które mogą okazać się niemałą rozrywką, ale przede wszystkim wspaniałą, duchową przygodą. Czytając dalej dowiesz się, dlaczego wyjazd na pielgrzymkę jest dobrym pomysłem.

Pielgrzymka zgodnie ze swoją definicją dotyczy podróży, której celem jest odwiedzenie świętego miejsca. Zwykle trwa kilka lub kilkanaście dni. Nie da się zaprzeczyć, że od dawna taka forma religijnego spędzania czasu cieszy się sporą popularnością. Co więcej, istnieje wiele rodzajów pielgrzymek i w zasadzie każda jest wyjątkowa na swój sposób. Wierni zwykle umawiają się w określonym miejscu, a następnie wyruszają w drogę, zwykle pod przewodnictwem osoby duchownej. Wielu osobom może się wydawać, że pielgrzymka jest wyłącznie żmudną podróżą pełną zadumy, jednak jest to przede wszystkim bardzo ciekawe przeżycie, a także okazja, żeby zawierać nowe znajomości.

Najczęściej w grę wchodzi piesza pielgrzymka, jest ona również najprostsza do zorganizowania, ponieważ nie trzeba załatwiać środków transportu. Podobnie często wierni wybierają się na pielgrzymkę autokarem. Ta opcja jest stosowana zwłaszcza w przypadku dalekich wypraw, na przykład do Stolicy Apostolskiej, Fatimy itd. Bardzo popularna jest także pielgrzymka rowerowa, jednak taka forma podróży dotyczy zwykle młodszych osób, gdyż wymagana jest dobra kondycja fizyczna. W każdym jednak przypadku wyprawa może być dla człowieka męcząca, jednak zawsze znajdzie się obok grono osób chętnych do pomocy!

Dlaczego pielgrzymka to dobra rzecz?

Przede wszystkim pielgrzymka ma na celu przybliżenie człowieka do Boga. Może się to wydawać banałem, jednak spędzenie kilku dni z innymi wiernymi naprawdę może pogłębić duchowe przeżycia. Niesamowite jest też doświadczanie wspólnej radości, a nawet euforii płynącej z tego, co daje wiara człowiekowi, a tego dowodzi szczęście płynące ze wspólnych modlitw, pieśni i licznych zabaw. Pielgrzymka jest też dobrym miejscem, żeby zobaczyć, iż Kościół jednak pełen jest młodych osób, które gotowe są kształcić kolejne pokolenia względem nauk płynących z Biblii.

Wielu wiernych również zaznacza, że pielgrzymka (tym bardziej pierwsza) jest świetnym treningiem osobowości. Należy często mimo zmęczenia maszerować przez długie godziny. Bez względu na trud ludziom towarzyszy uśmiech na ustach, a przy tym wszystkim można udowodnić samemu sobie, że warto chcieć próbować nowych rzeczy. Można też zacząć doceniać i czerpać radość z małych spraw, na które wcześniej nie zwracało się uwagi. Na pielgrzymce wszechobecna jest życzliwość do drugiego człowieka. W dzisiejszych czasach nastawionych na gonitwę za pieniądzem to wyjątkowo rzadka sprawa i powala na nowo uwierzyć w ludzi i otaczający nas świat.

Podsumowując, na pielgrzymkę powinien udać się każdy wierny, dzięki temu można odkryć nową, ciekawą aktywność!